Yaka Mahallesi Çay Sokak No: 55 A-B Urla /İZMİR
tr

Her Bahçe Ayrı Bir Masal

16.09.2020
15.145
Her Bahçe Ayrı Bir Masal

Her Bahçe Ayrı Bir Masal

İnsan psikolojisini etkileyen faktörlerden biri de çevredir. Doğanın düzenine tasarım, yaratıcılık ve akılla şekil vermek, o düzeni korumak, bireylerin ve dolayısıyla toplumların zevkini geliştirir, ruhunu dinlendirir.

Doğal ve kültürel çevrenin oluşturduğu kompozisyon ‘peyzaj’; toplumun ve insanların estetik, sosyal, kültürel vedoğal ihtiyaçlarını karşılamayı, yaşanan çevreyi güzelleştirmeyi, estetik çerçevede düzen oluşturmayı, kişilerin göz zevkini de düşünerek onların fiziki ve psikolojik şartlarınıiyileştirip sürekli kılmayı ve doğayı onarmayı amaç edinmişmeslek disiplini de ‘peyzaj mimarlığı’ olarak adlandırılır.Peyzajdaki asıl amaç, insanların estetik ve işlevsel ihtiyaçve beğenilerine yanıt vermek olduğuna göre psikolojininde peyzajdan bağımsız olmadığı sonucu ortaya çıkacaktır.Çünkü insan psikolojisi, çevreden ayrı düşünülemez. Kişilerin yaşadığı çevre, her gün geçip gördüğü cadde ve sokaklar ne kadar estetik ve düzenli olursa kişiler de o kadar sağlıklıruh haline sahip olur. Elbette sağlıklı ruh hali tek başına iyibir peyzaj tasarımıyla ölçülemeyecek kadar derin bir yapıdır ancak gördüklerimizin etkileri de yadsınamaz bir gerçektir. Her şeyden önce psikoloji bilimi, insanlara doğrudan hizmet eden tüm meslek dallarıyla ilgilenir ve bilim için bu ayrıntı oldukça önemlidir.

İnsanoğlunun, var olduğu günden bu yana doğanın bir parçası olduğu düşünüldüğünde onu korumanın, güzelleştirmenin ve her zaman güzel kalmasını sağlamanın da yine insanoğlunun görevi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ancak durum ne yazık ki böyle değil. Elbette bu hoyratça kullanım alışkanlıklarının nedenleri ve sonuçları tamamensosyolojik ve psikolojik açıdan incelenmeli. Bu da konununuzmanlarının görüş bildirebileceği bir alan. Bize düşen,doğanın kıymetini bilenlerin ve bilmeyenlerin bir arada yaşadığı çevreyi güzelleştirmek ve her zaman güzel, bakımlı kaImasını sağlamak.

Gerek konutların bulunduğu alanları, gerek iş merkezlerinin bahçelerini ya da iç mekanları, gerek minicik odaları, gerekse balkonları, kısacası arzu edilen her yeri güzelleştirip yeşillendirmek peyzaj tasarımının işi. Üstelik bakımlı olan her kişi ve her yer gibi, toprak da farkını belli edip ayrıcalığını gözler önüne seriyor. Hele ki uzman ve işini bilen ellerin değmesi, toprağın kendi yapısına uygun bitkilerle buluşmasını ve tasarımda da yaratıcı ögelere sahip olmasını sağlıyor.

İyi bir peyzaj tasarımında renklerin ve bitkilerin uyumu önemlidir. Hangi bitkinin ne zaman toprakla buluşması gerektiğini bilmek, hangi ağaçların birbirine yakın olmasının uygunsuz olacağına karar vermek bir uzmanın işidir. Bunların yanı sıra renklerin uyumu ve renklerin hangi duyguyu ifade ettiğine hakim olmak da önemli bir ayrıntıdır. Çünkü bu ayrıntı, en başta da belirttiğimiz gibi insan psikolojisi üzerinde etki bırakmaya yarar.

Bizler Sihirli Peyzaj ailesi olarak merkezimiz İzmir’de olsa da Türkiye’ye ve yurt dışına hizmet veriyoruz. Bu hizmetlersırasında da deneyimli ve her biri kendi alanında uzman ekibimizle mekânlara yaşam enerjisi aşılıyoruz. Çünkü peyzaj tasarımında en önemli ayrıntılardan biri, bireylerinbulundukları mekânları benimsemeleri ve özlemeleridir.

Özlediğiniz birini görmek için şartları nasıl zorlar ve onu görürseniz özlediğiniz mekânlara gitmek için de aynısınıyaparsınız. Söz konusu yer evinizse bile en azından ayaklarınız geri geri gitmek yerine eve ulaşacağınız zamanı dört gözle beklersiniz.

İç ve dış mekânlar için istenilen her türlü tasarım, mekânların şekillerine ve güneşi alış açılarına göre yapılır.Ayrıca her türlü aksesuar, peyzaj tasarımında harikalar yaratmak için kullanılabilir. Bu iş için yaratıcılık ve değişime açık bir bakış açısı gerekmektedir.

İnsan psikolojisini bire bir etkileyen peyzaj tasarımları, şirketler için de önemlidir. Hangi sektörde hizmet veriyorolursa olsun, her şirket ya ürün ya da hizmet pazarlıyordurve mutlaka hedef kitlesi yani müşterileri vardır. Bakımlıve işinin ehli bir elin değdiği bahçeden geçen müşteriler,bakımlı bir ofise girdiğinde algı değişecek ve satın alma güdüsü farklı değişkenler tarafından olumlu anlamda desteklenecektir.

Kısacası peyzaj tasarımları, kişilerin algılarını etkilediği gibi toplumların da algısını etkiler. Yeşili bol parkların,ağaçlarla bezenmiş yolların, rengarenk çiçeklerin çevreye yaydığı  mis kokuların içinden geçerek işine ya da evine giden insanlar, daha pozitif hissedecektir. İşte tam da bu nedenle değişime önce kendimizden, evimizden, sonra iş yerimizden başlamak ve bu değişimi toplumun bütününe yaymak hepimizin görevi olmalıdır.

HOUSEKEEPER DERGİSİ

Ocak 2016 Sayı : 8

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: