Yaka Mahallesi Çay Sokak No: 55 A-B Urla /İZMİR
tr

Doğa gibi akışta kalmak mümkün…

27.03.2020
890
Doğa gibi akışta kalmak mümkün…

Doğa gibi akışta kalmak mümkün…

Doğa, onu izlediğinde sana hayatın döngüsüne dair birçok şey anlatır. Aynı şey, onu dinlediğinde de mümkündür.

Evinin penceresinden dışarıya baktığında gördüğün herhangi bir ağacı, belki odanın içindeki çiçeklerden birisini ya da gökyüzünü izlemeye var mısın? İzlerken fark et; ağacın yapraklarının, odandaki saksı çiçeğinin ya da gökyüzünün akışa teslim olmuş halini. Dalda esintiyle salınan bir yaprak, bir sonraki hamlesinin ne olacağını hesaplıyor mu? Ya da saksıdaki çiçeğin, büyüme sürecine dair planları var da onları mı uyguluyor teker teker? Gökyüzü, bulutu ya da güneşi seçebiliyor mu?

Tüm bu düzen, her şeyin olması gereken zamanda olduğunu ve olması gerektiği gibi ilerlediğini gösteriyor. Ve bu kendi halindelik, hayatın doğal akışına karşılık geliyor.

Ağaç kaygılanmıyor “ya bir rüzgar eserse ve tüm yapraklarımı dökersem” diye… Saksındaki o çok sevdiğin çiçek, bir yıl sonra hala hayatta olup olmayacağını sorgulamıyor. Gökyüzü, yılın kaç günü güneşli olacağını bilmiyor ve her şey müthiş bir düzen içinde ilerlemeye devam ediyor.

Belki diyeceksin ki “biz insanız!” Evet; insanız ve düşünebilme gibi bir yetimiz var. Peki düşündüğünde kaygıların, stresin, endişen azalıyor mu? Yapılması gereken işler bitiyor, ödenmesi gereken borçlar ödeniyor, kaygılandığın her şey bir bir çözüme kavuşuyor mu? Hayır!

Elbette düşüneceksin, elbette kaygılar zihnini ziyaret edecek. Endişe de stres de hep var olacak. Ama böyle zamanlarda, bir parça da olsa doğayı örnek almak mümkün mü? O çok bunaldığın anların hepsinde olmasa bile en azından bazılarında, doğanın kendi halindeliğini izlemeye davet edersen zihnini, belki de on saniyeliğine de olsa düşüncelerden arınmak ve yalnızca alıp verdiğin nefesle kalmak mümkün olur; ne dersin?

Tüm dünyanın içinden geçtiği şu günler, her birimiz için ayrı bir sınav. Bu sürede ne kadar rahat tutabilirsek zihni ve bedeni, hem kendi geleceğimiz hem de dünyanın geleceği için daha huzurlu başlangıçlar yapacak gücümüz ve isteğimiz olacaktır.

İnanıyoruz; güzel günlere uyanacağımız daha çok sabah var önümüzde. Sevgiyle, umutla, aşkla ve inançla yola devam etmek mümkün. Tıpkı doğa gibi olmak mümkün…

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: