Altıntaş Mahallesi İzmir Çeşme Eski Yolu üzeri Rüstem Cami Karşısı Urla / İZMİR
tr

Çim Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

07.12.2018
1.829
Çim Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahçelerin peyzaj tasarımında önemli bir yer tutan çimin etkili sonuç vermesi için bakımının yanı sıra tohumunun seçimi de önemlidir. Bu süreçte bilmeniz gereken, çimin şeceresi yani kütük bilgisi olarak kabul edilen “lot” ya da “sertifika”dır. Yani çim tohumu alırken bunları sormanız gerekir. Çünkü lot ya da sertifikası olmayan çimler, hem kalitesiz hem de dayanıksız olur.

Piyasada birçok çim tohumu bulmak mümkündür. Çoğu ucuz olduğu için alıcıya her zaman daha cazip gelir ancak kısa sürede yeşeren çim tohumları uzun ömürlü olmadığı gibi kısa süre içerisinde de yok olmaya mahkûmdur.

Çim tohumu almadan önce dikkat edilmesi ve karar verilmesi gereken en önemli ayrıntı, ekim alanının neresi olacağıdır. Bu noktada da çimin ekileceği alanın ne kadar güneş görüp görmediği, günün hangi saatlerinde güneş aldığı, gölgeli sürelerin günün hangi zaman dilimlerine denk düştüğü ve ne kadar sürdüğü, rüzgârın hızı ve yönü, toprağın kalitesi önemlidir. Tüm bu ayrıntıların önceden bilinmesi, çim tohumu seçerken işe yarayacak ayrıntılardır. Çünkü seçeceğiniz tohumun dayanıklılığı ve verimi, bu ayrıntılarla doğrudan ilgilidir.

Bazen de koşullara göre, birbiriyle uyumlu olabilecek birden çok tohum karıştırılır ve toprağa bu şekilde ekilir. Ancak yine de bunun yapılabilmesi için de yukarıda belirtilen ayrıntılara hâkim olunmalıdır. Fiyat konusunda da kaliteli çim tohumlarının 12 Türk Lirası’ndan başladığı bilinmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: