Altıntaş Mahallesi İzmir Çeşme Eski Yolu üzeri Rüstem Cami Karşısı Urla / İZMİR
tr

Çiçekler de sıcak ve konforlu bir kış geçirebilir

07.12.2018
922
Çiçekler de sıcak ve konforlu bir kış geçirebilir

İçinde bulunduğumuz soğuk kış ayları, bizleri üşütmekle kalmayıp o çok sevdiğimiz ağaçları ve çiçekleri de üşütüyor. Çünkü malum, ortalık kar kış kıyamet. Biz üşüdüğümüz zaman üzerimize kabanımızı ya da hırkamızı giyip ısı dengemizi ayarlayabiliyoruz ama ya onlar?

Bu mini yazımızda, çiçeklerin kışa karşı nasıl daha dayanıklı hale geleceğini paylaşmak istedik sizlerle. Çünkü her canlı gibi, onlar da kıymetli.

 

Isı değişimine dikkat!

Saksıda yetiştirilen çiçekler, tıpkı bizler gibi, mevsimsel hava sıcaklığı değişimlerinden olumsuz yönde etkileniyor. Saksı çiçekleri, havaların soğumasıyla adeta uykuya dalıp büyümüyor ya da çok yavaş bir hızda büyüyor. Yapılması gereken ise basit: Çiçekleri soğuktan korumak. Peki ama nasıl?

Öncelikle şunu söyleyelim; kaloriferli evlerdeki saksı çiçekleri, sobalı evlerdeki çiçeklere göre daha şanslı. Çünkü çiçekler, ısı farkı olan ortamlarda dayanıklılığını yitirebiliyor. Sobalı evlerde de soba söndürüldükten sonraki ani soğuma, çiçekler için olumsuz koşullar yaratıyor.

 

Yeri sabit olmalı

Yapılan hatalardan biri de saksıların yerinin sık sık değiştirilmesi. Şunu unutmayın: Bir çiçek, bulunduğu yeri sevmişse, ister yaz olsun ister kış, yeri değiştirilmemelidir. Daha fazla ışık alması için ya da kışın soğuktan etkilenmemesi için çiçeğinizin yerini değiştirirseniz ölme olasılığı olduğunu da unutmayın. Çünkü çiçeğin gövdesi ve yaprakları bulunduğu yere göre şekil alır ve büyümesi de öyle olur. Bir başka yere taşındığında oraya uyum sağlamaya çalışırken yapraklarını dökebilir ya da sararır. Hatta bu sürecin sonunda, yeni yerindeki ışığa ve ısıya alışmaya çalışırken kuruyabilir.

 

 

Saksı değişimini erteleyin

Kış aylarında çiçeklerinizin saksısını değiştirmeyi düşünüyorsanız bunu ilkbahar aylarına ertelemenizi öneririz. Çünkü kış ayları, saksı değişimi için elverişli değildir. Çiçeğiniz kış mevsiminin zorlu şartlarına uyum sağlamaya çalışırken onu bir de saksı değişikliğiyle uğraştırmamalısınız. Çünkü onlar da bizler gibi, yeni yerlerine uyum sağlama telaşı içindedir. Her ne kadar biz bu telaşı gözlemleyemesek de…

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: