Yaka Mahallesi Çay Sokak No: 55 A-B Urla /İZMİR
tr

Gül Bakımı Nasıl Yapılır?

07.12.2018
2.590
Gül Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçelerin, balkonların peyzaj tasarımında sık rastlanan güller, mis kokuları ve birbirinden canlı renkleriyle ortamı hep güzelleştirir. Güllerin güzel görünmeleri için nasıl bakım yapılması gerektiği iyi bilinmelidir.

Dikim öncesi gerekli hazırlıklar yapılmalı ve uygun koşullar oluşturulmalıdır. Bakım ve budama işlemleri de doğru uygulandığı zaman güllerin sağlıklı görünmemesi için herhangi bir sebep yoktur.

Gül hastalıkları:

Pas: Gülün kuruma riskinin yanı sıra bir de yapraklarının sararması riski vardır. Bunun nedenlerinden biri, asalak mantarlara bağlı bir bitki hastalığı olan ‘pas’tır. Bitkinin gelişimini engelleyen bu hastalıkla savaşta kimyasal yöntemler pek sonuç vermemektedir. Genetik bilim geliştikçe bu hastalığa dayanıklı türler elde edilebilmektedir. Ancak yine de çiçek tomurcukları kırmızı uçlarını göstermeden 20-25 gün önce ilk, bu süreçten 10-15 gün sonra ikinci, hasattan sonra da üçüncü ilaçlamayı yaparak gülleri kurtarmak mümkün olabilir.

‘Gül küllemesi’ adı verilen hastalık da yaprakları sarartır. Bu durumda fazla sulamadan kaçınılmalı, hastalık görülen bitki kısımları budanmalıdır. Kimyasal mücadele yöntemi olarak da birer hafta aralıkla 5-6 ilaçlama yapılmalıdır.

Kara Leke: ‘Kara leke’ hastalığı da gül yapraklarını sarartır. Bunun önüne geçmek için gülleri nemli bölgelere dikmekten kaçınmak gerekir. Ayrıca gölgede de olmamalıdır. Hastalığın yayılmasını engellemek istiyorsanız dökülen yaprakları düzenli olarak toplamak gerekir.

Yaprak Biti: Gül yapraklarının sararmasına neden olan ve en sık rastlanan hastalıklardan biri de ‘yaprak biti’dir. Gülün sürgün ve taze yapraklarının alt yüzünde yaprak biti görüldüğü zaman 20 günde bir tekrarlanacak şekilde ilaçlama yapılmalıdır.

Ürün Görselleri
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: