Yaka Mahallesi Çay Sokak No: 55 A-B Urla /İZMİR
tr

Rulo ve Tohum Çim Uygulaması

07.12.2018
779
Rulo ve Tohum Çim Uygulaması

Çim ,futbol sahalarından golf sahalarına, yol kenarından evimizin bahçesine, çatısından duvarlarına kadar pek çok alanda uygulanmaktadır.

Çim tohumu ekilmeden önce mutlaka, iklimsel koşullar, günlük esen rüzgarın yönü ve sürekliliği, toprağın mineral yapısı,zeminin eğimi  kontrol edilmelidir . Çim tohumunu satın almadan önce  çimin “lot” ve “sertifikası” mutlaka alınmalıdır. Rastgele ekilen çim tohumu ilk başlarda yeşerir. Kısa bir süre sonra kurumaya başlar.

Arzu ederseniz, ektiğiniz çim tohumundan iki ayrı renk elde edebilirsiniz.

Ekilen çimlerin elle ya da hortumla sulanması, her noktaya eşit oranda su düşmeyeceği için çimin kısa sürede yok olmasını getirir.

Sihirli Peyzaj olarak, çam ağaçlarının altında yetiştirilmesi olanaksız olan ( çam ağaçlarından yağan asit nedeni ile) çimleri, özel ürettiğimiz bakteriler sayesinde sağlıklı ve yaşanılır kılıyoruz.

Çim uygulamaları üç farklı yöntemle yapılmaktadır.

Birinci Yöntem: Tohumla Çim Alan Tesisi

Çim alanların kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır. Tohum ekimi oldukça basit olmasına rağmen çim alanların kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır.  Elle veya makine ile yapılan ekimden önce silindir veya tokmak kullanılarak alan çok fazla olmamak kaydıyla  sıkıştırılmalıdır.  Tohum atıldıktan sonra 1 cm kalınlığında kapak toprağı atılarak alan tekrar silindir çekilmelidir  Bu uygulamalardan sonra alanın düzgün sulanması neticesinde mevsimsel sıcaklıklar ve kullanılan çim tohumu türüne göre bir hafta içinde çimlenme ve kendini göstermeye başlayacaktır.

 

İkinci Yöntem: Rulo Çim İle Hazır Çim Uygulaması

Belirli bir üretim sahası içerisinde yetiştirilen, çimlenmesi ve gelişimi sağlanan çim bitkilerinden oluşan dokununuygun şartlara ulaştığında özel makineleri sayesinde kesilerek çim alan tesisi yapılacak alana rulo halde getirilip, alana uygulanarak alanın çimlendirilmesi işlemidir. Başlangıç maliyeti yüksek gibi gözükse de daha sonraki bakım maliyeti düşünüldüğünde daha uygun maliyetlidir.

Üçüncü Yöntem: Hydroseeding

Tohumlu uygulama ya da hazır çim yapımının uygulamasının zor olduğu alanlarda; toprak erozyonu vb. gibi eğimli alanlar için sıkça kullanılan bir yöntem olup hızla tesis edilmesi ve yine topraksız ekim olduğu için yine son dönemde dikkat çeken bir çim alan tesisi uygulama türüdür. Bu yöntemde hızlı, uygun maliyetli ve sorunsuz sık dokulu alanlar oluşturulur.

“fark yaratmaya devam ediyoruz.”

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: